Події / Події в Україні

Звернення представників українських громадських організацій до Голови Політради Блоку “Наша Україна–Народна Самооборона”, В’ячеслава Кириленка

14.10.2007
Шановний пане В’ячеславе, звертаємось до Вас, як до лідера впливового політичного блоку, аби висловити стурбованість критичною ситуацією, що склалася на шляху становлення Національного природного парку (НПП) “Гуцульщина” у Косівському районі Івано-Франківської області.

Ми глибоко занепокоєні тим, що протягом останніх двох років діяльність НПП “Гуцульщина” стикається з організованою протидією та протиправними кроками деяких органів місцевої влади, окремих бізнесових та кримінальних кіл.

У цьому сенсі ми вважаємо неприйнятною позицію правлячої більшості у Косівській районній раді, сформованої депутатами від виборчого блоку Народний союз “Наша Україна”, керівництва Косівської районної ради та РДА. Це позиція зумисної дискредитації самої ідеї створення на Косівщині установи загальнодержавного значення, відповідальної за збереження та відновлення унікальної природної та етнокультурної спадщини краю в контексті його сталого розвитку.

Подробиці викладено в нашій “Оцінці проблем створення НПП “Гуцульщина”, що додається.

Вважаємо, що керівництво Косівської районної ради та РДА своїми діями компрометує Народний союз “Наша Україна”. Дії районної ради та РДА протягом 2-х років дискредитували на Косівщині наміри політичного керівництва “Нашої України” щодо побудови в Україні чесної та відповідальної влади.
Ці дії однозначно не відповідають проголошеному курсу всенародно обраного Президента України В. Ющенка, який своїм Указом “Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні” проголосив розвиток природно-заповідної справи одним з найважливіших пріоритетів довгострокової державної політики України.

Просимо Вас винести питання про дії керівництва Косівської районної ради та Косівської РДА на засідання Політради Блоку “Наша Україна – Народна Самооборона” та дати їм принципову політичну та правову оцінку.

Ми чекаємо від Політради Блоку “Наша Україна – Народна Самооборона” публічної відповіді на це колективне звернення. З даного приводу нами готуються окремі послання до Президента та Уряду України, Генеральної прокуратури України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.

З повагою,

1. Микола Коробко, Народний депутат України 1-го скликання, Голова Української екологічної асоціації “Зелений Світ” (м. Кривий Ріг)
2. Віктор Мельничук, виконавчий директор Національного екоцентру України (м. Київ)
3. Сергій Шапаренко, Голова ЕГ „Печеніги” (м. Харків)
4. Сергій Федоринчик, керівник Інформаційного центру УЕА “Зелений Світ” (м. Київ)
5. Ганна Голубовська-Онісімова, Президент Всеукраїнської екологічної громадської організації “МАМА-86”, Голова Громадської Ради при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України (м. Київ)
6. Євген Захаров, Співголова Харківської правозахисної групи (м. Харків)
7. Володимир Песляк, Президент журналістської громадської організації WETI (м. Львів).
8. Іван Маруняк, Коломийське представництво Громадянської мережі ОПОРА (м. Коломия Івано-Франківської області).
9. Ірина Вихристюк, Голова ГЕО "Відродження" (м. Татарбунари Одеської області).
10. Володимир Приступа, голова АДГЕО "Легіони Землі" (м. Львів).
11. Володимир Березін, директор Еколого-культурного центру "Бахмат" (м. Артемівськ Донецької області).
12. Вадим Манюк, Голова Еколого-краєзнавчого товариства "Вирій", доцент геолого-географічного факультету ДНУ, к.б.н. (м. Дніпропетровськ)
13. Олександр Степаненко, Голова ЕГО “Зелений Світ”, депутат Тернопільської обласної ради (м. Чортків Тернопільської області).

Оцінка проблем створення НПП “Гуцульщина”.

Правові та політичні аспекти створення національного парку. НПП “Гуцульщина” організовано Указом Президента України від 14.05.2002 року у відповідності до Закону "Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, Постанови Верховної Ради „Про Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні". Його діяльність є важлимим кроком у реалізації міжнародних зобов’язань України щодо створення Карпатської мережі природоохоронних територій відповідно до положень “Рамкової Конвенції про охорону довкілля та сталий розвиток Карпат”.

Указ Президента В. А. Ющенка “Про заходи щодо дальшого розвитку природно-заповідної справи в Україні” зобов’язує до “посилення вимог до режиму територій та об’єктів природно-заповідного фонду, вдосконалення системи державного контролю у цій сфері, підвищення відповідальності за порушення законодавства, вдосконалення порядку створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду, затвердження проектів організації територій природних, біосферних заповідників та національних природних парків.” Даним Указом передбачається “розширення мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, прискорення формування на їх основі національної екологічної мережі”.

Обставини створення НПП. Створення національного парку “Гуцульщина” було викликано насущною необхідністю збереження унікальної природної та культурної спадщини Покутських Карпат, а також – зростаючими обсягами нераціональних і прямо протиправних рубок у гірських лісах. За оцінками фахівців, якби не було створено парк, внаслідок суцільних рубок у Косівському районі щороку з’являлося б близько 170 га оголених гірських схилів. На момент створення НПП “Гуцульщина” у лісах Косівщини здійснювали майже безконтрольні рубки численні комерційні підприємства, а Кутський держлісгосп та Косівське РП “Райагроліс” практично не забезпечували дотримання режиму охорони державного лісового та природно-заповідного фонду. Приміром, було варварськи знищено заповідне урочище “Гаївка” в Космацькому лісництві Кутського лісгоспу площею 13,0 га, створене з метою збереження елітного ялицевого лісу столітнього віку. Самовільна рубка на площі більше 10 га допущена у Яблунівському лісництві Кутського лісгоспу. У вкрай занедбаному стані опинилися деякі неоціненні пам’ятки природи та садово-паркового мистецтва, зокрема унікальний парковий комплекс санаторію “Косів”, заснований близько 115 років тому доктором А. Тарнавським.

Завдяки створенню НПП “Гуцульщина” ці негативні явища вдалося певним чином обмежити. Та на жаль, надто часто прояви злочинного недбальства по відношенню до об’єктів національної природної спадщини та прямі правопорушення не зустрічали належної протидії з боку керівників Косівської районної ради, райдержадміністрації, правоохоронних структур.

Тому останнім часом почастішали випадки безкарного самозахоплення земель природно-заповідного фонду, у тому числі переданих НПП “Гуцульщина”. У такий спосіб практично зруйнована геологічна пам’ятка природи “Косівська Міська гора”, на якій без жодних погоджень місцевим можновладцем ведеться приватне будівництво. Не будь-де, а у заповідному лісовому урочищі “Дубина” звели власні ресторанно-готельні комплекси інші косівські “авторитети” - деякі з яких представляють “Коаліцію демократичних сил в Косівській районній раді”.

Сваволя та маніпуляції місцевої влади щодо НПП. З великою прикрістю мусимо констатувати, що протягом останніх двох років кампанію дискредитації ідеї створення національного природного парку очолила саме правляча більшість у Косівській районній раді, сформована депутатами, обраними за списком виборчого блоку Народний союз “Наша Україна” (депутатські фракції “Наша Україна”, КУН, “ПОРА”, “Реформи і порядок”, УНП, КУН, УРП “Собор”, Партія промисловців та підприємців України, “Християнсько-Демократичний союз”).

Прикро, що перші кроки “пропрезидентської” та “проєвропейської” більшості у Косівській районній раді позначилися фактами цензури та прямого тиску на ЗМІ, ігноруванням позиції іншої половини депутатського корпусу, одіозними зверненнями до Президента В. Ющенка з пропозицією “скасувати Указ Про створення національного природного парку “Гуцульщина”, які підписав новообраний Голова ради Р. Присяжний. На щастя, авантюра косівських можновладців підтримки в Секретаріаті Президента не знайшла.

Внаслідок свідомої дезінформації щодо цілей стврення НПП та прямого підбурювання з боку керівництва та окремих депутатів Косівської районної ради наростала “ланцюгова реакція” рішень сільских рад про відміну погоджень проектів відведення земель до складу НПП, про “припинення роботи НПП “Гуцульщина”. Усі ці акти у 2006 році опротестовані Прокуратурою Косівського району, як протизаконні. Їхня неправомірність в усіх справах однозначно доведена Господарським судом Івано-Франківської області. Адже рішення про створення національних природних парків, а також зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду приймаються виключно Президентом України.

17 січня 2007 року більшість у Косівській районній раді вперше за роки державної незалежності ініціювала проведення місцевого референдуму – саме по питанню відведення земель лісового фонду до НПП “Гуцульщина”. Не зважаючи на протест Прокуратури Косівського району та Мінприроди України, окремих громадських організацій, спроба провести місцевий референдум все ж мала місце. Але за результатами голосування, проведеного 4 березня 2007 року місцевий референдум не відбувся - у зв’язку із низькою явкою виборців.

Та опоненти становлення НПП продовжують стлумачувати результати референдуму на власну користь. Керівництво Косівської районної ради та вищезгадана “Коаліція демократичних сил” наголошують у власних повідомленнях виключно на розподілі голосів при голосуванні, не згадуючи про цілковиту нелегітимність авантюри з “референдумом”.

Нас обурює позиція Косівської РДА та її Голови М. Цьока, який своїми діями та бездіяльністю фактично заохочує протиправну сваволю противників розвитку заповідної справи на Косівщині. Внаслідок протидії становленню НПП з боку місцевої влади досі не вдалося остаточно погодити межі парку та отримати “Державний акт на право власності на землю”. Відсутність цього акту стримує виготовлення “Проекту організації території НПП “Гуцульщина”. Чи не час нагадати Голові Косівської РДА його конституційний обов’язок забезпечувати на відповідній території дотримання положень Конституції та Законів України, Актів Президента України, законності і правопорядку, програм охорони довкілля ?

Кримінальний тиск на колектив національного парку. У 2006 - 2007 роках переконані у власній безкарності противники становлення НПП розгорнули кампанію кримінальних дій, спрямовану на те, аби залякати колектив та адміністрацію парку. На території Старокутського та Шешорського відділень парку наприкінці 2006 р. трапилися зловмисні підпали приміщень. Вночі 11 січня 2007 року було підпалено адмінбудинок НПП “Гуцульщина” у Косові. Лише завдяки допомозі місцевих мешканців пожежу вдалося вчасно загасити. По даному факту порушено кримінальну справу, але слідчі Косівського РВ УМВС досі так і не виявили винних у злочині.

Oприлюднене для відкритого підписання на сайті Альянсу "Майдан" [www.maidan.org.ua]

Фотоархів туру громадських природоохоронних організацій до Косівського району можна проглянути [тут]
Поширити інформацію