Події / Події організації

Розпочалися слухання проекту документу “Стратегія модернізації України. Бачення незалежних експертів”

20.12.2009
Нашій країні виповнилось 18 років. За ці роки ми так і не стали єдиним народом, політичною нацією, тобто сукупністю громадян держави, згуртованих спільною волею жити й рухатися у майбутнє разом, гордих за свою країну.
Що ж перешкоджає нам у цьому? Адже ми маємо всі передумови: найбільшу в Європі територію з родючою землею, давню історію, століття визвольної боротьби, талановитий народ, ще не втрачені якості освіти, науки та здатності опановувати найсучасніші технології, вміння розвивати ринкову економіку та конкурентоспроможний бізнес, нарешті, належність до європейської цивілізації. Втім, замість країни, яка прогресивно розвивається, ми маємо занедбані суспільство, економіку, культуру, освіту, природне середовище і всевладну корумповану бюрократію на чолі з «обдарованою» переважно лише для себе, ситуативною, політичною елітою. Жодна політична сила та жодний уряд за роки незалежності не спромоглися змінити цей жалюгідний стан справ.
Отже, насамперед, нам бракує загальної згуртованості, справедливої організації суспільних відносин, які вибудовуються за умови наявності спільної мети та гідних керівників. Ми певні, що першим кроком змін має бути впровадження стратегії модернізації України – реалізації продуманого комплексу системних реформ. Такі реформи є непопулярними не стільки для населення, скільки для політиків, які намагаються утриматися при владі будь-якою ціною, навіть ціною занедбаної країни у перманентній кризі.
Тому ми не бачимо іншої політичної волі здійснювати такі реформи, окрім волі до змін, яка прокидається у громадянському суспільстві країни. Так сталося 1991 року, коли ми здобули незалежність завдяки вільному волевиявленню народу. Так сталося і року 2004, коли лише завдяки само організованим громадянам не сталося фальсифікації результатів виборів. Ми віримо, що й на цей раз громадянське суспільство само здатне каталізувати процеси вироблення консолідованої стратегії реформування країни. Саме громадянське суспільство має свідомо обирати тих лідерів та їх професійні команди, хто доведе не лише бажання, а й вміння чесно керувати та насправді здійснювати реформи модернізації.
Нижче ми презентуємо попередню версію та короткий опис реформ, без здійснення яких, на наше переконання, неможливе майбутнє України як європейської, розвиненої країни. Ми свідомі того, що цей перелік не є повним. Йдеться про ключові, з нашої точки зору, реформи, без яких неможливий жодний поступ. Багато з запропонованих нами кроків модернізації країни є досить відомими: кризова атмосфера українського суспільства останніх років насичена цими ідеями та поглядами. Ми втілили лише нагальну необхідність для суспільства викласти їх системно.
Ми сподіваємося на подальше широке обговорення цієї Стратегії з представниками громадських організацій, бізнесу, сумлінними політиками, науковою громадськістю та експертами по всій Україні, починаючи з середини грудня цього року. Таке публічне обговорення допоможе доповнити та поглибити запропоновану стратегію. Наш адресат – всі, зацікавлені у змінах, спрямованих на розбудову чесного, відкритого демократичного суспільства, всі, зацікавлені у свідомому виборі власного життя”.
Так виглядає вступ до тексту Стратегії, скорочену версію якої можна прочитати у числі „Дзеркала тижня” за 12 — 18 грудня 2009 року (http://www.dt.ua/3000/3050/68061). У списку її співатовторів – відомі особистості: скажімо, правозахисник Євген Захаров, колишній політв”язень Мирослав Маринович, політолог Ігор Коліушко, журналісти Тарас Возняк та Наталія Лігачова, економіст Ігор Бураковський, експерт з питань міжнародної безпеки Олександр Сушко… Співавторами розділу «Екологізація державної політики та суспільної свідомості – вимога часу» є Президент ВЕГО „МАМА-86” Ганна Голубовська-Онісімова та голова ЕГО «Зелений Світ» Олександр Степаненко.

Щойно завершилося обговорення стратегії у десяти університетських центрах України: Львові, Чернівцях, Луцьку, Дніпропетровську, Чернівцях, Одесі, Сімферополі, Сумах, Харкові, Києві. Ініціатори стратегії планують запропонувати її втілення кандидатам у Президенти України та сформувати громадянську мережу реформування України.

Текст розділу «Екологізація державної політики та суспільної свідомості – вимога часу» можна завантажити за цим
посиланням.
Поширити інформацію