Події / Події організації

Відкрите звернення „Зберегти систему природно-заповідного фонду України”!

15.04.2010
Група громадських природоохоронних організацій, серед яких ЕГО „Зелений Світ”, звернулася до Президента і Прем’єр-міністра України із закликом не допустити руйнування природно-заповідного фонду України.

Автори звернення висловлюють занепокоєння фактами, які свідчать про намагання загальмувати створення нових заповідних об’єктів, перешкодити розвиткові та розширенню існуючих, порушити охоронний режим, протиправно заволодіти заповідними територіями. Таких фактів чимало, найбільш резонансні з них: намагання Миколаївської обласної ради переглянути Укази Президента України стосовно створення національних природних парків (НПП) "Білобережжя Святослава" і "Бузький Гард", намагання Держкомлісгоспу України усупереч Указу Президента України № 611/2009 "Про додаткові заходи щодо розвитку природно-заповідної справи в Україні" від 14. 08. 09 підпорядкувати собі НПП "Білобережжя Святослава", спроби адміністрації курорту "Буковель" прокласти автотрасу через територію природного заповідника "Горгани", протиправна забудова території НПП "Нижньодністровський" та звільнення співробітників цієї установи природно-заповідного фонду, котрі намагалися протистояти незаконним діям можновладців, саботування місцевої влади процесу становлення НПП "Гуцульщина" тощо.

Натомість не варто забувати, що Україна має вагомі міжнародні зобов’язання у сфері збереження біотичного та ландшафтного різноманіття, розвитку екомережі за цілою низкою природоохоронних конвенцій. Прагнення нашої держави стати повноцінним членом Європейського Союзу також вимагає підвищення не тільки соціальних і економічних, але й екологічних стандартів. Згідно з вимогами Європейського Союзу відсоток територій природно-заповідного фонду (ПЗФ) має складати не менше 10-12% площі країни. Нині в Україні відсоток територій, які мають природно-заповідний статус, не перевищує 5%. Відповідно до Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, вже у 2005 році площа ПЗФ мала становити 7%.

Розвиток природно-заповідного фонду є не лише питанням міжнародного авторитету України, але й складовою її переходу до засад сталого, екологічно збалансованого розвитку, чинником екологічної безпеки життя українців.

Автори звернення вітають той факт, що у проекті Програми діяльності Уряду, закладено пріоритетні цілі збереження та відтворення біо- та ландшафтного різноманіття, створення і розширення територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Вони закликають Президента не допустити будь-яких спроб скасування статусу об’єктів природно-заповідного фонду, гальмування процесу їхнього становлення, зменшення їх територій чи погодження на заповідних землях реалізації руйнівних для природного довкілля проектів. Вони висловлюють сподівання, що Президент та Уряд зроблять все можливе для того, аби цілі розвитку заповідної справи були забезпечені надійним фінансуванням з Держбюджету, аби новостворені заповідні об’єкти отримали належне ресурсне забезпечення і до управління ними прийшли відповідальні та професійні люди.

Станом на 14 квітня звернення підтримали 108 представників неурядових організацій та окремі громадяни з України, Молдови, Росії, Туркменістану і Узбекистану.

З повним текстом звернення та списком його підписантів можна ознайомитися на сайті „Майдан” http://www.maidan.org.ua/static/news/2010/1271232985.html
Поширити інформацію