Події / Події в Україні

Ось і повноліття – Мандрівний Docudays UA відкриває вже свій 18-й фестивальний сезон!

27.10.2021
автор: Олександр Степаненко

У листопаді Тернопільщиною мандруватиме 18-й міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Зустрічайте у Тернополі, Чорткові, Бучачі, Заліщиках, Теребовлі, Гусятині.... Слідкуйте за новинами на сторінці facebook "Мандрівний Docudays UA на Тернопіллі"!

Останнім часом виникає чимало майданчиків, на яких можна подитися кіно. Чимало кінофестивалів різного формату. Чим Docudays UA відрізняється від інших? Як Ви розумієте вже з назви, ми пропагуємо документальне кіномистецтво. Намагаємося доводити, що документальні стрічки можуть бути не менш цікавими та високохудожніми, аніж ігрові. Що це кіно не потребує попкорну і зручних крісел для перегляду. Що воно не є інструментом пропаганди, тож його сюжети можна сприймати по-різному.

Docudays UA є продуктом співпраці кіномитців та правозахисників. Тож ми відповідально ставимося до права, зокрема до авторських прав творців цього жанру. Усі фестивальні фільми отримані легально та демонструються відповідно до законодавства України. Відтак журналісти та усі охочі можуть без остраху ділитися своїми враженнями про них у медіях, не боячись , що власники прав звинуватять когось у піратстві...

Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA цьогоріч проходитиме в Україні в комбінованому – онлайн та офлайн – форматі, триватиме до кінця грудня і завітає до 21-ї області. Тернопільска – серед них.

Цьогорічна тема фестивалю «Повне одужання» присвячена праву людини на охорону здоров’я. Сфокусуємося на роздумах про те, як пандемія змінила кожного з нас, наше суспільство, країну та світ. Заглибимося в проблеми системи охорони здоров’я, які оголила коронакриза, та будемо шукати шляхи до їхнього вирішення.

Поговоримо про міфологію, що виникла через COVID- 19, страхи, соціальну дистанцію, пристосування до нової реальності та про те, від яких прав людини довелося відмовитися в обмін на безпеку суспільства.

На Мандрівному фестивалі програму «Повне одужання» представлять чотири документальні стрічки. «Колектив» від румунського режисера Александра Нанау про трагедію – пожежу в нічному клубі Collective. Ця подія провокує журналістське розслідування, яке розкриває масштабні корупційні схеми у системі охорони здоров’я Румунії.

«76 днів» режисерів Хао Ву, Вейші Чень та Аноніма (місцевого репортера з Ухані, який вирішив не розкривати своє ім’я) зібрав щемкі та інтимні історії, які засвідчують смерть і переродження китайського міста на 76-денному локдауні.

Стрічка Катріне Філп «Щось прекрасне лишилося позаду» розповідає про роботу соціальних служб, які допомагають дітям впоратися з горем після смерті їхніх батьків.

У програмі «DOCU/ХІТИ» – яскраві, зворушливі й кумедні хітові стрічки, улюбленці цьогорічного фестивалю.
У «Розбитий ніс, пусті кишені» братів Росс завсідники Лас-Вегаського бару востаннє зберуться разом перед закриттям улюбленого бару. Фільм розповідає історії людей з різних прошарків американського суспільства.

Стрічка «Кріт» – зворушлива детективна історія про 83-річного Серхіо, який стає агентом під прикриттям у будинку для літніх людей. Він дедалі більше залучається в життя інших пенсіонерів і розуміє справжні витоки їхнього суму.

Міжнародний конкурс «DOCU/СВІТ» представляє три документальні картини. Серед них – «А ночі вже більше не буде», який на Docudays UA-2021 отримав спеціальну відзнаку міжнародного конкурсу та приз глядацьких симпатій. В основі фільму лежать відео американських і французьких збройних сил в Афганістані, Іраку, Сирії. Стрічка спростовує ці пропагандистські о?брази, показуючи, як далеко може завести бажання все бачити, якщо ним зловживати.
Стрічка «Малий Самді» про працьовитого, турботливого, відповідального чоловіка, який більшу частину життя бореться з наркозалежністю. Універсальний та життєствердний портрет людини, яка змагається зі своїми демонами. Фільм став фаворитом студентського журі й отримав головну відзнаку.

У конкурсній програмі «DOCU/КОРОТКО» – дві короткометражні стрічки. «Син вулиць» про 13- річного Ходора, якому родина намагається зробити посвідчення особи. Без нього хлопець не має доступу до медицини та пересування за межами табору палестинських біженців Шатіла у ліванському Бейруті. «Кур’єри, а не герої» – відеоесе, що досліджує умови кур’єрів, які доставляють їжу в Мілані. Історія про дорослішання та переживання хлопця Артуро, який шукає свою ідентичність у суспільстві, де його вибір заочно засуджено, розповідається у фільмі «Речі, на які ми не наважуємося» з програми «DOCU/ЮНІСТЬ».

Стрічки програми «DOCU/АРТ» досліджують і проблематизують природу та роль мистецтва в житті сучасної людини та суспільства, порушують питання меж між правдою та вигадкою. На Мандрівному Docudays UA програму представлять стрічки «Останній лучник» – про одного з найреволюційніших канарських митців ХХ століття та «Дім режисера», в якому режисер починає знімати у себе вдома персонажів, пов’язаних із його життям.

У блоці «LINOLEUM ПРЕЗЕНТУЄ: ПО-БАТЬКОВІ» стрічки короткометражної документальної анімації дають безмежну свободу творчого висловлення й зображують те, що неможливо (чи не варто?) зафільмувати. «Мій інший син» оповідає історію батька, який проходить шлях від здивування та заперечення до безумовної любові до новонародженого сина, у якого виявлять синдром Дауна...

Серед спеціальних подій фестивалю – душевний нарис «Тваринне чуття» від режисерів Емми Дейві та Пітера Меттлера. Головні персонажі фільму: філософ Девід Абрам та світ незайманої Природи в Національному парку "Ґранд-Тітон". Стрічка водночас тяглість американської екофілософської течії "абсолютної завовідності", започаткованої ще Генрі Торо та поряд з тим - хибність стереотипного поділу фільмів на документальні й художні. Цей є водночас і документальним, і художнім, і філософським. Головна його ідея - природний світ є самоційнним. Ми - його частка. Тож наділення нас монопольним правом вирішувати долю цілого видається непорозумінням, яке варто поступово виправляти.

Правозахисну складову представлять заходи, яким присвячена Всеукраїнська кампанія ГО «Докудейз» «Разом – за безпечні пологи!». Непросту та замовчувану суспільством тему порушень прав під час пологів розкриє фільм «Невидимі». Історії молодих жінок з трьох країн – Мелоді, Стелли та Люсії, які мають досвід пологів. Кадрами зі справжніх пологів стрічка розкриває обличчя травми та проявляє невидиму для суспільства реальність і жінок та чоловіків, які хотіли б комфортно народжувати, але часто змушені мовчати через тиск оточення або медичного персоналу.

Окрім онлайн- та офлайн-подій і кінопоказів у областях, у межах Мандрівного фестивалю працюватиме онлайн-кінотеатр DOCUSPACE. 5 фестивальних хітів з програми будуть доступні в онлайн форматі: «Колумбійська родина», «А ночі вже більше не буде», «Малий Самді», «Речі, на які ми не наважуємося» та «Невидимі». Проблеми, які осмислюють фільми, стануть темами серії дискусій як у регіонах, так і на Youtube-каналі Docudays UA, DOCUSPACE, сторінці Docudays UA у Facebook.

#Мандри Docudays UA Тернопіллям стартують 2 листопада в Тернополі. Першу зустріч призначаємо у галереї «Na пошті. Креативний кластер», за адресою Коперника, 4.  Стартом фестивалю буде фотовиставка про поліфонію історико-культурної спадщини Тернопілля.

А всю програму фестивалю можна завантажити ТУТ 

Фестивальні офлайн-події відбудуться з дотриманням карантинних норм. Ми вітаємо участь у фестивальних подіях людей, котрі відповідально ставляться до власного здоров’я та безпеки оточуючих: тобто дотримуються дистанції, користуються захисними масками та пройшли вакцинацію проти вірусу COVID-19.

Місія Мандрівного фестивалю: "Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно про права людини з усього світу. Формуємо активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримуємо розвиток української кіноіндустрії.

ЕГО "Зелений Світ" - представник фестивалю в Тернопільській області. Основні партнери: ГО "Гельсінська ініціатива-ХХІ", Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека, Публічна бібліотека Чортківської міської ради, Бучацька міська публічна бібліотека, "Nа пошті. Креативний кластер", "Кіноклуб на вулиці Зеленій", Кіноклуб при Тернопільському національному пелагогічному університеті імені В. Гнатюка та інші. Інвормаційні партнери: Телеканал "ТВ4", часопис "Золота Пектораль".

 

 

 

Поширити інформацію