Події / Події в Україні

Те, що неспроможний зробити Секретаріат пані Карпачової, з року в рік роблять українські правозахисники.

08.08.2008
30 липня у конференц-залі Міністерства юстиції України відбулася презентація щорічної доповіді правозахисних організацій «Права людини в Україні – 2007», яку нещодавно видано українською та англійською мовами. Презентації доповіді передувала прес-конференція в агенції УНІАН, що провели лідери Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров, Аркадій Бущенко та Володимир Яворський.

У ситуації, коли вже кілька років поспіль український Омбудсман Н. І. Карпачова не виконує власного обов‘язку представити Верховній Раді щорічну доповідь з прав людини, доповіді українських правозахисників заповнюють певний інформаційний вакуум у цій сфері. Наразі вони є єдиними спробами узагальнити стан дотримання людських прав в Україні та надати рекомендації стосовно його покращення.


До презентації проявили інтерес представники Мін’юсту, Генеральної Прокуратури, Служби безпеки, Держдепартаменту з виконання покарань, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства соціальної політики та праці України, Посольств США, Німеччини та представництва Єврокомісії в Україні.

Головний висновок доповіді за 2007 рік – порушення прав людини в Україні мають системний характер та глибинні причини. На жаль, стан дотримання людських прав протягом останніх років не покращується.

Окремий розділ доповіді «Дотримання екологічних прав» представив його розробник Олександр Степаненко. Було звернуто увагу та те, що вже протягом трьох років триває протизаконна практика, коли в Україні не оприлюднюється основне офіційне джерело інформації, на підставі якого можна робити обґрунтовані узагальнені висновки про стан екологічної безпеки в країні – «Національна доповідь про стан навколишнього природного середовища України».

Нещодавно виповнилося 10 років від дати підписання Україною міжнародного правового акту, що встановив нові високі стандарти екологічної демократії – конвенції ЄЕК ООН «Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» (Оргуська конвенція). Хоча від моменту ратифікації Верховною Радою (1999 р.) Конвенція стала частиною національного законодавства, можна стверджувати, що її положення належним чином не виконуються. Третьою нарадою сторін Оргуської конвенції, що відбулася у червні у Ризі, Україну та Туркменистан визнано країнами, що не дотримуються її вимог.

На жаль, на презентації доповіді правозахисників не були присутні представники Уряду, Секретаріату Президента, Омбудсмана та Мінприроди, а тому критика за провал Оргуських зобов‘язань, що лунала на їхню адресу, виявилася не почутою.

Ознайомитися з текстами розділу «Дотримання екологічних прав» українською та англійською мовами Ви можете тут.
Поширити інформацію