Події / Події в Україні

Міжнародний День захисту клімату: люди і білі ведмеді – разом.

24.11.2008
У центрі столиці 23 листопада відбулися громадські акції до міжнародного Дня захисту клімату, організовані Національним екоцентром України, Еко-клубом Києво-Могилянської Академії «Зелена хвиля» та Клубом мандрівників «Ukrainа Inkognita». Звісно, без чортківських громадських організацій не обійшлося. Їх цього разу представляли тато і донька: Валерій та Оля Гонтар…

Констатують науковці, б‘ють на сполох екологісти, не можуть не помічати пересічні обивателі: протягом останніх років клімат планети значно змінився. Зміни клімату помітні і в Україні: за оцінками Міністерства надзвичайних ситуацій, протягом 2001–2005 років кількість та масштабність стихійних лих зросла майже вдвічі порівняно з кінцем минулого сторіччя. Як відомо, серед головних чинників кліматичних змін - зростання викидів парникових газів (наприклад, двоокису вуглецю) та зменшення спроможності рослин поглинати їх (приміром, внаслідок зменшення площ лісів). І ті і інші чинники спричинені людською діяльністю.

Проте проблемам зміни клімату в нашій країні майже не приділяють уваги. Хоч Україна й ратифікувала Кіотський протокол, вона не має політики зниження та поглинання шкідливих викидів у енергетиці, промисловості, комунальному та сільському господарстві. Приміром, у «Енергетичній стратегії України на період до 2030 року» проблематика зміни клімату абсолютно не розглядається. Це в той час, коли наша економіка вважається найбільш енерговитратою у світі, Україна входить в двадцятку країн з найбільшими викидами парникових газів та має найбільший в світі потенціал енергозбереження (за статистикою Міжнародної Агенції з Енергетики).

Більш того, наш Уряд планує до 2020 року знизити викиди парникових газів лише на 20% від рівня 1990 року. Оскільки зараз Україна викидає лише половину обсягів парникових газів у порівнянні з 1990-м, такі плани насправді передбачають півторакратний ріст викидів, що руйнують клімат!
Таку «позицію» підготував Уряд до міжнародної конференції ООН зі зміни клімату у Познані, де країни світу мають сформулювати нові зобов’язання по зменшенню впливу на клімат. В той же час країни Євросоюзу зобов’язуються знизити викиди щонайменше на 20% за тих умов, що у порівнянні з 1990 роком його викиди зростали.

Тому головною метою акцій 23 листопада було - напередодні познанської конференції привернути увагу українців до проблем зміни клімату та нагадати українській владі про її обов‘язок спільно з іншими країнами вирішувати ці проблеми.

«Позиція уряду лише вводить в оману, бо виглядає як зобов’язання зменшити викиди на одному рівні з країнами ЄС. Насправді такої мети Україна досягне автоматично, без будь-яких додаткових заходів,» - каже Ірина Ставчук, голова Робочої групи НУО зі змін клімату. «Україна має з усією відповідальністю ставитися до свого внеску у глобальні зміни клімату. Викиди парникових газів необхідно зупинити на сьогоднішньому рівні, – переконана Ставчук, - Величезний потенціал енергозбереження в Україні дає можливість швидко розвивати економіку без збільшення впливу на довкілля».

Євгеній Колішевський, голова організації «Голос Природи», один з організаторів акції: «Зміни клімату загрожують всім країнам без винятку, Україні зокрема, тоді як у нас багато людей вважають, що зміни клімату будуть мати не негативні, а позитивні наслідки: стане тепліше і можна буде вирощувати подвійний урожай помідорів».

Громадські акції 23 листопада розпочалися театралізованою ходою на захист клімату. Колона маніфестантів вирушила від Михайлівського собору до Андріївського узвозу, потім до Контрактової площі. В авангарді колони йшли «полярні ведмеді», що несли плакати з закликом до людей запобігти глобальним кліматичним змінам. Слідом за «ведмедями» - представники громадських екологічних організацій, молодіжних та туристичних клубів з Харкова, Вінниці, Чернівців, студенти, гімназисти, випадкові перехожі, серед яких були і кияни, і гості, іноземці, словом - усі зацікавлені та небайдужі.

На Контрактовій площі впродовж усього дня працювала тематична виставка Національного екологічного центру України, присвячена глобальним змінам клімату. Того дня на Контрактовій з‘явилися також льодові скульптури: полярний ведмідь, пінгвін та земна куля. Щоправда за задумом їхніх творців, впродовж дня льодові витвори повинні були б трохи танути, демонструючи вразливість Землі до кліматичних змін – отже, клімат змінюється, час діяти. І хоча скульптури через холодну погоду танути й не починали, учасники акції не засмучувалися. Кажуть - головне, що таки привертають увагу до проблем Землі.
Привертали увагу, роздаючи перехожим інформаційні видання, тема яких – як кожен з нас може зробити власний внесочок у боротьбу з кліматичними змінами, зменшуючи споживання енергії та природних ресурсів у побуті. А зігрітися пропонували під час екскурсії-вікторини, маршрут якої належало пробігти якомога швидше. Ще одна можливість одночасно уникнути застуди і позбутися екологічно шкідливих звичок – велотренажер з генератором електрики. Крутячи педалі, кожен охочий міг відчути, скільки потрібно зусиль, щоби ввімкнути той чи інший електроприлад. Такий незвичний досвід, за задумом організаторів, мав би спонукати людей заощаджувати електроенергію. Олі Гонтар вдалося запустити електролампочку, але і це виявилось нелегкою справою.
Перевдягнені «білі ведмеді» пояснювали перехожим свою присутність на Подолі - ця тварина уже стала символічною серед борців із змінами клімату, адже полярний ведмідь чи не найбільше страждає від наслідків глобального потепління. Коментує Юля Маклюк, студентка «Могилянки» та одна з учасниць акції: «У Арктиці спостерігається швидке танення льоду, тому ведмеді не можуть нормально пересуватися та полювати, тож їхня популяція стрімко скорочується. Вчені прорахували: якщо нічого не зміниться, через сто років на Землі не буде жодного білого ведмедя». І хтозна-скільки залишиться нас, Homo sapiens-ів, чи не так ?…

Костюми полярних ведмедів загалом виявилися найпопулярнішою знахідкою акції. Але якщо перехожі сприймали їх дуже приязно, цього не можна сказати про зграйки бродячих псів. Чи то ведмеді здалися їм зовсім справжніми, чи то жорстокі реалії пізньоосінньої пори на Подолі сформували у них хоч і вистраждане, та все ж егоїстичне ставлення до тематики глобального потепління - але один собака всерйоз намагався покусати симпатичного ведмедя – захисника клімату планети. На щастя, постраждав лише костюм…

Ділиться враженнями Оля Гонтар, чортківська гімназія «Рідна школа» ім. Шашкевича, екоклуб «Ковчег»: «У самій назві нашого клубу закладена ідея спільного порятунку людини та природи. Як біблійний Ной врятувався сам і врятував усіх «братів наших менших», так і ми можемо врятуватися, лише зберігши свою єдність з природою. З тими ж білими ведмедями. А сьогоднішня акція, звичайно ж, успішна! Тут дуже цікаво! Головне – що організатори демонструють шляхи вирішення екологічних проблем через персональні дії кожного жителя нашої планети».

Після того, як почало сутеніти, організатори запросили журналістів на прес-конференцію, а найбільш активних учасників недільного дійства - на творчу вечірку в еко клубі «Могиляки». Не зайве було б загрітися на ній і чортківським гостям, але потяг Київ-Чернівці вирушав о половині на сьому і не чекав…

Олександр Степаненко
Поширити інформацію