Події / Події організації

У міжнародному розшуку перебував… орел

28.09.2013
автор: Олександр Степаненко

На минулому тижні до «Зеленого Світу» звернулися польські колеги з Магурського національного парку, що у Бескидах, стурбовані долею рідкісного птаха, котрий начебто залетів до наших країв.

Магурський національний парк досліджує шляхи міграції хижого птаха, якого вони називають Orlik krykliwy - http://migracje.magurskipn.pl/.

Латиною він зветься Aquila pomarina. В України відомий під назвою малий підорлик. Є ще народна назва - орел-скигляк.

Орлик став доволі рідкісним в українських Карпатах та на Правобережжі, де раніше зустрічався досить часто, тож його занесено до національної Червоної книги. Перебуває він також під захистом Боннської та Бернської міжнародних конвенцій з охорони біорізноманіття - http://migracje.magurskipn.pl/.

Польські орнітологи цього року позначили кількох птахів електронними датчиками і стежать за шляхами їхньої сезонної міграції, що пролягають через Словаччину та Україну до більш теплих країв – на Балканах, у Малій Азії і навіть північній Африці. Їх стурбував один з орликів, що залетів в Україну, і тут зупинився – десь неподалік від села Трибухівці на Бучаччині. Коли впродовж тижня не було зафіксовано жодного його переміщення – збентежені природоохоронці вирішили їхати до нас і на свої очі довідатися, що ж сталося з їхнім підопічним: травмований, хворий, загинув?... Тому власне й зверталися до українських друзів, аби розраховувати на допомогу у пошуках орла.

У перший же день пошуки увінчалися успіхом – орлик перебував у ліску, що біля дороги з Трибуховець до Язлівця. На шастя, птах виявився цілком здоровим: перелітав на малі відстані, активно полював.

На запитання: що ж змусило орлика з польських Бескидів зупинитися у наших краях, керівник «рятувальної експедиції» Магурського національного парку Даміан Новак відповів, що на його думку, птах потрапив у добрі харчові умови і зупинився, аби поповнити сили перед далеким перельотом. «У вас гарні поля, де зараз хижі птахи знаходять собі багату поживу – мишей, ховрахів, кротів. Це справжнє Ельдорадо для птахів-мишоловів: сов, яструбів, соколів!»

Як можна відновити популяцію цього рідкісного орла в Україні? - насамперед створюючи природоохоронні резервати у старовікових лісах, зберігаючи від вирубки дерева-довгожителі. Орлик влаштовує гнізда на верхів’ях старих дубів, буків, осик, ялиць. Полюбляє глибокі вологі яри річкових долин, якими досить багатий ландшафт Поділля. Наступне - не поширювати меліорацію на природні ландшафти. Мінімізувати забруднення довкілля, зокрема - уникати хімічних засобів боротьби з гризунами. Нарешті – вести роз’яснювальну роботу серед мешканців, доводити, що знищення птахів-хижаків є безглуздою і аморальною справою, а вбивство птаха, котрий перебуває під охороною національного та міжнародного законодавства – є злочином, котрий повинен каратися, як будь-який інший. Зрештою, ці рекомендації стосуються збереження й інших видів птахів, котрі є корисними з багатьох міркувань та, врешті-решт, є справжньою прикрасою наших країв.

Польські екологи впродовж доби спостерігали за орликом, ночуючи у наметі. Рушили у зворотню дорогу, лише остаточно переконавшись, що з ним усе гаразд. Обіцяли повідомити електронною поштою, коли птах полетить від нас.

Поки що листа не було. Схоже , що орликові таки сподобалося гостювати у Язлівці…

 

Поширити інформацію