Події

Кампанія звернень громадських організацій проти заліснення природних степових ландшафтів

25.03.2015

ЕГО "Зелений Світ" направив власне звернення до Президента України "Щодо нераціональної у природоохоронному та економічному сенсі практики заліснення степових ландшафтів державними лісогосподарськими підприємствами".

У зверненні йдеться про те, що штучне заліснення степів в Україні перетворилося на одну з найбільших природоохоронних проблем.

Лісівники саджають ліси на нових землях лише для того, щоб освоювати бюджетні кошти. Свої дії вони пояснюють потребами збільшення лісистості, але насправді триває знищення біорізноманіття, протиправне господарювання на чужих землях та нецільове використання бюджетних коштів!

Степ – це ландшафт, який у Європі визнаний таким, що перебуває на межі зникнення. В Україні степ зберігся менш ніж на 3% його первинної площі. Степові чорноземи нині майже повністю розорані. Кожен третій вид рослин чи тварин, занесений до Червоної книги, – степовий. Значна частина степових рослинних угруповань занесена до переліків Бернської конвенції і потребують суворої охорони. Замість цього лісгоспи здійснюють лісонасадження на природних ландшафтах степової та лісостепової зони, вважаючи їх «неугіддями» - лише тому, що ці ділянки не використовуються у господарській діяльності.

Під експедицій час експедицій, проведених ЕГО "Зелений Світ" в ході виконання проекту "Дністровський каньйон: одне з природних чудес України збережемо разом", ми спостерігали численні випадки штучного заліснення лісовими господарствами  природних степових ландшафтів (переважно нетиповими для регіону Західного Подільського Придністров’я видами сосни звичайної, чорної та кримської) - у тому числі на територіях регіонального ландшафтного парку та національного природного парку "Дністровський каньйон".

Штучні насадження сосни на степових ландшафтах річкових долин Дністра, Серету, Збруча, Нічлави призводять до витіснення природної лучної та чагарникової рослинності, збіднення різноманіття флори та фауни, погресування ерозії грунту на крутосхилах - через втрату рослинного покриву під кронами насаджених дерев.

У своєму зверненні до Президента ЕГО "Зелений Світ" пропонує дати відповідні доручення Урядові з тим, аби припинити фінансування програми «Ліси України» в частині створення лісових насаджень на природних степових ландшафтах.

Повний текст звернення можна завантажити за цим посиланням.

На фото - зразок заліснення степу на крутосхилах річкової долини Серету в околицях села Більче Золоте Борщівського району.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поширити інформацію