Події / Події організації

Заказник «Іванівський» знову під загрозою «оптимізації території»

16.12.2016

ЕГО «Зелений Світ» підтримує звернення громадськості щодо неприпустимості вилучення цінних ділянок з складу ботанічного заказника «Іванівський». Одночасно ми погоджуємось із доцільністю включення до заказника цінного кліматичного лісового угрупування на основі букового деревостану природного походження, як то пропонує кафедра геоекології ТНПУ.В 1977 році у Тернопільському районі був оголошений ботанічний заказник «Іванівський», в якому охороняється дубово-грабовий ліс із віковими деревами, та зростають рослини, занесені до Червоної книги України. У 1985 році поруч із заказником була створена траса для тренувань з біатлону.

Майже 30 років спортсмени мирно співіснували із природним резерватом, однак в 2012 р. тодішній голова Тернопільської РДА Віктор Щепановський з середини траси роздав "для садівництва" 15 ділянок по 0,1 га – після чого, природно, користуватися трасою стало неможливо. Це беззаконня обурило біатлоністів, у відповідь на що ОДА вирішила спорудити нову трасу – вже у самому заказнику. Її спорудження, під час чого було вирубано сотні дубів, почалося восени 2013 р. - без будь-яких дозволів і погоджень, й при повному ігноруванні екологічного законодавства.

Завдяки громадському обуренню роботи були призупинені, екоінспекція "зі скрипом" нарахувала сміхотворні суми збитків за знищення заказника, була порушена кримінальна справа (яка, правда, з часом була закрита), а потім трапився "Євромайдан", і тернопільським регіоналам стало не до дерибану заповідної ділянки. За три роки, які минули з того часу, дерева, звісно, ще не відросли, але природні комплекси заказнику потрохи почали відновлюватися.

Заказник «Іванівський» розташований надто близько від Тернополя (поряд із селом Підгородне, що на бережанському шляху). За останні роки впритул до нього наблизилася зона житлової забудови, з’являються різного роду «розважально-відпочинкові комплекси»…

Зараз вже нова влада під прикриттям турботи про дітей і спорт реанімує дерибан. Впевненість у тому, що проект нової біатлонної бази є не більше, ніж дерибан заповідних земель, витікає з її розташування. З одного боку, ця траса - на якій має відбуватися стрільба із гвинтівок (біатлон є біатлон…) - проходитиме близько до будинків, тому міжнародного визнання вона точно не отримає, отже не зможе використовуватися для серйозних тренувань. З огляду на малосніжні зими останніх років - взагалі сумнівно, що буде використовуватися як така.

Тож як тільки ліквідується статус заказника – на узліссі можна буде нарізати ділянки під забудову…

Таким шляхом сучасні тернопільські можновладці і пішли. На відміну від нахабства регіоналів, які плювали на законодавство, нинішня обласна рада робить все "по закону" – був розроблений проект її рішення "Про оптимізацію території (зміну меж) ботанічного заказника місцевого значення "Іванівський"", за яким ласий 33 квартал із заказника буде вилучений.

Перша спроба почати дерибан заказнику була зроблена 30 листопада - але завдяки совісним депутатам цей проект не пройшов. Однак, зацікавлена в будівництві сторона намагається усіма шляхами досягнути своєї мети, і зараз з депутатами активно проводиться «роз’яснювальна робота»…


Але громадськість виступила на захист «Іванівського». Відкрите звернення, ініційоване Екологічною групою «Печеніги» з Харкова, станом на сьогодні підписало 148 представників громадських організацій, наукових та природоохоронних установ:

«33 квартал повинен залишитися в Іванівському заказнику!»

Депутатам Тернопільської обласної ради
Міністерству екології та природних ресурсів України

Ботанічний заказник місцевого значення "Іванівський" був створений рішенням виконкому Тернопільської обласної ради від 22.07.77 № 360 поблизу села Підгородне Тернопільського району – в 33 та 34 кварталах Тернопільського лісництва державного підприємства "Тернопільське лісове господарство". Згідно його Положення, затвердженого в 2009 році начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області, завданням заказника є "збереження у природному стані корінних угрупувань лілії лісової, любки дволистої – видів рослин, внесених до Червоної книги України, угруповань місцевих видів лікарських рослин, інших цінних видів флори".

Наскільки нам відомо, в даний час Тернопільська обласна рада планує прийняти рішення "Про оптимізацію території (зміну меж) ботанічного заказника місцевого значення "Іванівський"", згідно якого квартал 33 Тернопільського лісництва із заказника планується вилучити. Це рішення базується на експертному висновку Тернопільського національного педагогічного університету.

Цей висновок (як і подібні до нього, що згадуються в проекті рішення обласної ради), на наш погляд, є необ’єктивним, підготовленим є метою принизити природну цінність 33 кварталу, і, таким чином, обґрунтувати можливість його вилучення зі складу природно-заповідного фонду України.

Згідно статті 11 Закону "Про Червону книгу України", "Перебування (зростання) на певній території видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, є підставою для оголошення її об’єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення" - щоб досягти своєї мети, про зростання в 33 кварталі занесених до Червоної лілії лісової, підсніжника білосніжного та черемші цей висновок не згадує.

З огляду на це, для збереження природної цінності ботанічного заказника "Іванівський" та популяцій рослин, занесених до Червоної книги України, вимагаємо:
- від Тернопільської обласної ради – не вилучати із заказника "Іванівський" квартал 33 Тернопільського лісництва,
- від Міністерства екології та природних ресурсів України – відкликати погодження на вилучення із заказника "Іванівський" кварталу 33 Тернопільського лісництва.

 

Поширити інформацію